Działamy na rzecz mieszkańców

Olsztyna od 2002 roku

 

Pragniemy przypomnieć, że w kadencji 2002 – 2006 radni klubu OLSZTYN NASZ DOM, dzięki swojej inicjatywie, zdecydowaniu i konsekwencji w działaniu przyczynili się do rozwiązania wielu problemów mieszkańców budownictwa wielorodzinnego:

  • Poprzez doprowadzenie do wprowadzenia 90-procentowej bonifikaty przy wykupie gruntów dla mieszkańców budownictwa wielorodzinnego radni klubu OLSZTYN NASZ DOM zapoczątkowali proces walki o równe traktowanie mieszkańców budownictwa wielorodzinnego względem mieszkańców budownictwa jednorodzinnego. Rada Miasta Olsztyn podjęła w sierpniu 2002 roku dyskryminującą uchwałę, na mocy której właściciele domków jednorodzinnych, wybudowanych na terenach należących do gminy, uzyskali 90-procentową bonifikatę w cenie wykupu tych gruntów, która nie dotyczyła mieszkańców budownictwa wielorodzinnego. Było to jawne, rażące naruszenie zasady równego traktowania obywateli – z pokrzywdzeniem mieszkańców budownictwa wielorodzinnego. W takiej sytuacji, kierując się interesem członków Spółdzielni, Zarząd OSM wystąpił do władz Olsztyna o udzielenie bonifikaty w cenie wykupu gruntu przez mieszkańców spółdzielni. Rada Miasta 9 października 2002 roku, na ostatniej w tej kadencji, nadzwyczajnej sesji, zwołanej z inicjatywy OSM, podjęła uchwałę o 90-procentowej bonifikacie, udzielanej mieszkańcom spółdzielni dla celów przeniesienia na nich prawa własności lokali.

Wojewoda warmińsko-mazurski unieważnił uchwałę Rady Miasta. Wówczas radni miejscy z klubu Olsztyn Nasz Dom złożyli 15 listopada 2002 roku wniosek o podjęcie przez Radę Miasta uchwały nakazującej zaskarżenie decyzji wojewody do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Uchwałę taką Rada Miasta przyjęła na sesji 4 grudnia 2002 roku.

Starania Olsztyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, nagłośnione w całym kraju, zostały uwieńczone sukcesem, gdy Sejm wprowadził do ustawy o gospodarce nieruchomościami możliwość udzielania spółdzielniom bonifikaty przez Radę Gminy. W Olsztynie Rada Miasta uchwałę o udzieleniu mieszkańcom spółdzielni 90-procentowej bonifikaty w cenie wykupu od gminy gruntów będących w wieczystym użytkowaniu ponownie podjęła 26 marca 2003 roku. Dzięki tej bonifikacie mieszkańcy spółdzielni mieszkaniowych w Olsztynie zaoszczędzili kilkadziesiąt milionów złotych.

  • Radni klubu Olsztyn Nasz Dom, przy poparciu innych radnych, nie dopuścili do sprzedaży MPEC-u przez prezydenta miasta, argumentując, że zagraża to interesom wszystkich mieszkańców domów wielorodzinnych, gdyż pozbawia samorząd kontroli nad firmą, skazując mieszkańców na monopolistyczne działania prywatnego właściciela w zakresie kształtowania cen energii cieplnej, co zagraża bezpieczeństwu energetycznemu miasta.

  • Radni klubu Olsztyn Nasz Dom wielokrotnie przeciwstawiali się drastycznie wysokim podwyżkom cen wody, wielokrotnie występowali do Rady Miasta z inicjatywą uchwalenia regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków, który gwarantowałby wszystkim odbiorcom równe traktowanie, zapewniające sprawiedliwe rozliczanie kosztów zużycia wody i odprowadzania ścieków. Projekt regulaminu w 2006 roku uzyskał pozytywną opinię Komisji Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Rozwoju Miasta, jednakże nie został wprowadzony pod obrady Rady Miasta.

  • We współpracy z olsztyńskimi spółdzielniami mieszkaniowymi wypracowaliśmy propozycję rozwoju taniego budownictwa wielorodzinnego dla mieszkańców Olsztyna.

  • Przygotowaliśmy porozumienie między gminą Olsztyn a spółdzielniami, dotyczące wynajmowania przez miasto od spółdzielni lokali socjalnych, do których są przesiedlani dłużnicy, a miasto pokrywa koszty ich utrzymania.

Realizacja tego porozumienia to tylko częściowe rozwiązanie problemu lokali socjalnych, których zapewnienie jest ustawowym obowiązkiem gminy.

 

Podsumowując powyższe oraz biorąc pod uwagę szereg narastających problemów, dotykających mieszkańców budownictwa wielorodzinnego, traktowanie ich jako obywateli drugiej kategorii, wynikła potrzeba założenia komitetu wyborczego. Prezydent Olsztyna i Rada Miasta przy podejmowaniu decyzji wynikających z kompetencji samorządu miejskiego dyskryminują mieszkańców budownictwa wielorodzinnego, wykazując brak jakiejkolwiek chęci dialogu w kontekście narastających rozbieżności, nie konsultując decyzji z demokratycznie wybranymi przedstawicielstwami mieszkańców budownictwa wielorodzinnego, to jest radami osiedlowymi, zarządami wspólnot, zarządami i radami nadzorczymi spółdzielni mieszkaniowych.

W ostatnich latach, pomimo wielokrotnych wystąpień, apeli, inicjatyw, a także gotowych projektów uchwał przygotowanych przez administratorów budynków wielolokalowych, ani prezydent miasta, ani radni Olsztyna nie podjęli żadnych działań, aby zaprzestać dyskryminowania mieszkańców budownictwa wielorodzinnego. Władze miasta nie uwzględniają interesu ekonomicznego ani społecznego mieszkańców budownictwa wielorodzinnego przy ustalaniu stawek usług komunalnych. Dotychczasowa praktyka pokazała wielokrotnie, że Rada Miasta akceptowała rozwiązania ze szkodą dla mieszkańców budownictwa wielorodzinnego, traktując nas jak obywateli drugiej kategorii, mimo iż stanowimy większą część wyborców Olsztyna.

Zgodnie z art. 32 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej wszyscy są równi wobec prawa. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne oraz nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

Nie wyrażaliśmy i nie wyrażamy zgody:

  • na nierówne traktowanie mieszkańców budownictwa wielorodzinnego w porównaniu do mieszkańców budownictwa jednorodzinnego oraz na stosowanie odpowiedzialności zbiorowej wobec nas, co zaistniało w ostatnim czasie w kontekście zatwierdzonych przez Radę Miasta zasad dotyczących gospodarki śmieciami.

  • na wyprzedaż majątku komunalnego i na wzrost cen usług komunalnych powyżej wskaźnika inflacji.

Należy podkreślić, że bezpartyjny i niezależny Komitet Wyborczy „Olsztyn Nasz Dom” w poprzednich kampaniach wyborczych (w latach 2002 i 2006) nie zgadzał się i przeciwstawiał nierównemu traktowaniu mieszkańców budownictwa wielorodzinnego przez władze naszego miasta.

Przedstawione przez nas problemy mieszkańców budownictwa wielorodzinnego oraz działania podjęte w celu ich rozwiązania świadczą o tym, że słowa zamieniamy w czyny. Dowodem na to są nasze wcześniejsze osiągnięcia i podjęte przez nas inicjatywy uchwałodawcze kierowane do radnych, prezydenta miasta i parlamentarzystów RP w ostatnim okresie.

Przed tegorocznymi wyborami samorządowymi grupa działaczy spółdzielczych podjęła starania o reaktywowanie Komitetu Wyborczego „Olsztyn Nasz Dom”, którego celem jest poparcie kandydatów do Rady Miasta oraz na prezydenta Olsztyna znających i rozumiejących problemy mieszkańców budownictwa wielorodzinnego i wyrażających wolę rozwiązania tych problemów.

Zgodnie z wolą członków spółdzielni przesłaliśmy do wszystkich zarejestrowanych komitetów wyborczych oraz kandydatów na prezydenta w Olsztynie oświadczenie (tekst w zakładce Wybory 2014) o zobowiązaniu się do działania na rzecz mieszkańców budownictwa wielorodzinnego. Do 17 października oświadczenia takie podpisali tylko kandydaci startujący z listy KWW Olsztyn Nasz Dom.

Startując w wyborach do samorządu w 2014 r. nasi kandydaci wyrazili wolę kontynuowania założeń z lat ubiegłych i podjęcia działań w celu rozwiązania spółdzielczych problemów.

Działania komitetu wspierał i wspiera swoją merytoryczną wiedzą w zakresie analiz i opinii prawnych zespół prawników z Olsztyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.